تبلیغات
وبلاگ حقوقی بهمن حسن پور - كارت بازرگانی با شرایط جدید صادر می‌شود‌
تاریخ : دوشنبه 1392/02/2 | 01:43 ب.ظ | نویسنده : بهمن حسن پور
صافدل با اشاره به فضای تجارتی كشورهای جهان و جایگاه تجارت ایران در دنیا خاطرنشان كرد: در فضای جدید رقابتی، بسیاری از كشورها به این نتیجه رسیده‌اند كه فضای تجاری را به یك فضای رقابتی تبدیل كنند.

فارس: معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: به‌زودی كارت بازرگانی با شرایط جدید برای تجار و بازرگانان كشور صادر می‌شود.

حمید صافدل عصر پنج‌شنبه در كارگاه آموزشی دو روزه قوانین و مقررات واردات و صادرات كشور در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن گیلان قانون اساسی را مهم‌ترین پایه و قوانین دانست و افزود: قانون اساسی بالاترین مرجع است.

وی با اشاره به اینكه در اصل 85 این قانون به مجلس اجازه داده شده كه وارد قانون‌گذاری شود، اظهار داشت: در مهر سال گذشته مالیات بر ارزش افزوده به تایید یكی از كمیسیون‌های مجلس رسید و این اصل می‌گوید در مواردی مجلس می‌تواند به كمیسیون تفویض اختیار كند.

صافدل ادامه داد: اصل 138 قانون اساسی به هیئت وزیران اجازه داده كه دستورالعمل بنویسند و آیین‌نامه‌هایی را تایید و تصویب كنند كه قابلیت اجرایی داشته باشد.

وی گفت: در اصل 127 قانون اساسی اختیارات رئیس جمهور ذكر شده كه در مواردی رئیس جمهور اجازه دارد بخشی از نمایندگان خود را تفویض اختیار كند.

معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران درباره بروز برخی اختلاف‌ها بین رئیس مجلس، هیئت دولت و كمیسیون‌های مربوطه تصریح كرد: در استنباط از قوانین نظر رئیس مجلس معتبر است.

وی زمان اجرای مصوبات را از نكات مهم خواند و گفت: تمام مصوبات هیئت وزیران باید در روزنامه رسمی درج شود و 15 روز پس از آن قابلیت اجرا دارد، مگر اینكه در مصوبات زمان و كیفیت دیگری مطرح شده باشد و رعایت زمانبندی مصوبات مهم است.

صافدل با اشاره به فضای تجارتی كشورهای جهان و جایگاه تجارت ایران در دنیا خاطرنشان كرد: در فضای جدید رقابتی، بسیاری از كشورها به این نتیجه رسیده‌اند كه فضای تجاری را به یك فضای رقابتی تبدیل كنند.

وی رتبه تجاری ایران در دنیا را یكصدوسی‌وهشتم عنوان كرد و افزود: قوانین و مقررات موارد مهم این رتبه‌بندی است.

معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینكه سه عامل در تجارت فرامرزی مورد توجه قرار می‌گیرد، اظهار داشت: تعداد اسناد مورد مبادله در تجارت، سرعت عمل در انجام فرآیند تجاری و هزینه‌های انجام كار سه عامل مهمی است كه در تجارت فرامرزی نقش مهمی دارد.

وی با اشاره به اینكه این سه عامل موجب برتری تجارت كشور است، اضافه كرد: اگر می‌خواهیم رتبه تجاری كشور بهتر باشد باید روی سه عامل مذكور بیشتر كار شود.

صافدل خاطرنشان كرد: هر چقدر رویه‌های سلیقه‌ای بر پایه فرآیندهای استاندارد باشد كارها بهتر انجام و تعریف شده صورت می‌گیرد.

وی در ادامه به صدور كارت بازرگانی اشاره كرد و اظهار داشت: داشتن كارت بازرگانی دلیلی بر دانش بازرگانی افراد نیست.

صافدل تصریح كرد: به‌زودی صدور كارت بازرگانی با شرایط جدید صادر می‌شود كه در آن تغییراتی صورت گرفته است.

وی داشتن 23 سال سن به جای 21 سال را از شرایط جدید برای متقاضیان كارت بازرگانی عنوان كرد و افزود: در گذشته مدرك تحصیلی برای دریافت كارت مطرح نبود ولی در شرایط جدید داشتن دیپلم تحصیلی برای كارت ضروری است.

معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: داشتن محل كار محرز شده توسط اتاق بازرگانی و دارا بودن حساب جاری مشروط بر اینكه چك برگشتی نداشته باشد، از جمله شرایط جدید دریافت كارت بازرگانی است.

وی عدم ورشكستگی را از دیگر شرایط جدید كارت بازرگانی بیان كرد و گفت: در بخش غیر ایرانی نیز تاكید شده كه آن كشور محدودیتی برای صادر كردن كارت بازرگانی اتباع ایرانی نداشته باشد.

صافدل تغییرات در صدور كارت بازرگانی را اساسی خواند و با اشاره به مدت زمان اعتبار كارت خاطرنشان كرد: در گذشته كارت بازرگانی برای یك دوره یك ساله و پنج‌ساله بود ولی در شرایط جدید این كارت یك ساله می‌شود و تمدید كارت نیز بر اساس رتبه‌بندی تعیین شده و اگر رتبه بالا باشد، تجار حرفه‌ای شناخته و كارت او تمدید می‌شود.

وی افزود: برای دریافت كارت بازرگانی داشتن گواهینامه دوره‌های آموزشی از اتاق بازرگانی الزامی است ضمن اینكه مفاصاحساب مالیاتی و رتیه‌بندی برای تمدید كارت نیز باید توسط متقاضی صورت گیرد.

كارگاه آموزشی مذكور به مدت دو روز در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن گیلان با حضور تجار و بازرگانان گیلان برگزار است.
طبقه بندی: حقوق تجارت،
برچسب ها: مقالات، حقوقی، مدنی، مجنون، ادواری، ماده، اهلیت، دائمی، افاقه، درجه، مالی، قبض، حکم، رشد، حاکم، قانون، آیین دادرسی، کیفری، جزائی، تجارت، دادگاه، بیع، نفقه، نکاح، طلاق، قیم، وکالت، تراضی، توکیل، عقد، ارث، جعاله، حق، تامین، دستور موقت، آیین نگارش، مهریه، بائن، رجعی، پایان نامه، ازدواج، موقت، جزایی، حبس، رجم، قصاص، دیه، مجازات، زندان، خسارت، اشخاص،